Gruczolistość zewnętrzna, bo tak również mówi się o tej bolesnej chorobie, to pierwsza rzecz, o jakiej dowiadują się osoby szukające informacji pod hasłem: endometrioza co to jest i jak ją wykryć? Gruczolistość ta objawia się obecnością komórek endometrium poza wnętrzem macicy. Takie umiejscowienie powoduje pojawienie się stanów zapalnych i torbieli, które wraz z rozwojem choroby powodują w ciele kobiety ogromny, często wręcz nieznośny ból.

Endometrioza – zachorowania i wyjaśnienia

Choć lekarze wciąż nie znają jednego konkretnego powodu pojawiania się tej choroby, to choruje na nią od 10 do 15 % wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Szybkie zdiagnozowanie ułatwia rozpoczęcie leczenia i może wydatnie zmniejszyć wiążący się z tą przypadłością ból.

Co ważne, zadając sobie pytanie endometrioza co to jest – trzeba się liczyć z tym, że wciąż nawet wielu znakomitych specjalistów nie potrafi tej choroby bliżej sklasyfikować. Z jednej strony stanowi ona zagadkę wieku rozrodczego, a z drugiej wiadomo już o niej na tyle dużo, że można podjąć leczenie łagodzące jej nieprzyjemne objawy. W przypadku zauważenia u siebie takich objawów, trzeba również liczyć się z tym, że lekarz może nie postawić diagnozy szybko, dlatego im prędzej wykluczy się inne choroby i podejmie badania w tym kierunku, tym większa szansa na diagnozę pozytywną, a później poprawiające jakość życia leczenie.

Sama endometrioza może wywierać duży wpływ i na zdrowie fizyczne i na psychikę, a ponieważ wiąże się z mocnym bólem, to będzie też mieć efekty w całym codziennym życiu, pracy, sferze społecznej i seksualnej kobiety.