Niecierpki (Impatiens) to bardzo popularne kwiaty ogrodowe, które często zdobią rabaty, donice i balkony. Ich piękne, intensywnie kolorowe kwiaty oraz łatwość w uprawie sprawiają, że są bardzo lubiane przez ogrodników amatorów i profesjonalistów. Jednak, jak każda roślina, potrzebują one odpowiedniej opieki i dbałości, aby zachować swój urok i zdrowie. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji niecierpków.

  • Odpowiednie miejsce do sadzenia

Niecierpki najlepiej rosną w miejscach, gdzie jest dużo światła, ale jednocześnie są chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem w godzinach południowych. Lubią też wilgotne i przepuszczalne gleby, a zbyt suche lub zbyt mokre podłoże może prowadzić do chorób i obumarcia rośliny.

  • Regularne podlewanie

Niecierpki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresach letnich, gdy jest ciepło i przeważa suche powietrze. Jednak należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością wody, ponieważ zbyt mokre podłoże może prowadzić do chorób korzeniowych. Warto też pamiętać, że niecierpki wolą podlewanie od dołu, czyli należy polewać ziemię pod rośliną, a nie same kwiaty.

  • Nawożenie

Niecierpki są roślinami bardzo żarłocznymi, dlatego warto je regularnie nawozić, szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia. Najlepiej używać specjalnych nawozów do kwiatów balkonowych, które zawierają odpowiednie składniki odżywcze dla niecierpków.