Czkawka jest znanym większości z nas, nieprzyjemnym odruchem, który zwykł pojawiać się w chwilach, kiedy najmniej tego chcemy. Charakterystyczny dźwięk „czkania” jest niemiły dla ucha, szczególnie, jeśli akurat siedzimy na ważnym zebraniu, albo musimy zabrać głos. Co zrobić, żeby możliwie szybko się tego problemu pozbyć?

Metody: jak pozbyć się czkawki?

O ile czkawka jest chwilowa i nie stanowi choroby przewlekłej, którą leczy się farmakologicznie, można o niej zapomnieć po wykonaniu jednej z poniższych czynności. Ważne: nie każda metoda zadziała na każdego z nas, dlatego gdy nie pomoże jedna, śmiało spróbujmy następnej!

  • Wstrzymaj czasowo oddech – mocno wciągnij powietrze i nie wypuszczaj go ani nosem, ani ustami. Odruch czkania powinien szybko minąć i po problemie!
  • Wypij szklankę chłodnej wody, pamiętając, żeby robić to powoli, ale ruchem ciągłym, bez przerw na wdech
  • Wykonaj łagodny masaż zamkniętych powiek
  • Spróbuj wywołać kaszel – skutecznie zablokuje on odruch czkania

Inną metodą na to jak pozbyć się czkawki może być wykonanie tzw. próby Valsalvy – natężony wdech, potem zamknięte usta i zatkany nos. Pozycję tę wydłużamy, ale bardzo ostrożnie! Niezalecane dla osób obciążonych sercowo i krążeniowo – zbyt długa próba, wywoła omdlenie!