Prawidłowo dobrana do indywidualnych potrzeb organizmu dieta, może być nie tylko drogą do unormowania masy ciała, ale także może stanowić narzędzie do zapanowania nad dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Właśnie w tym drugim aspekcie niezwykle pomocna okazuje się dieta bogatoresztkowa.

Czym jest dieta bogatoresztkowa?

Prawidłowo dobrana do indywidualnych potrzeb organizmu dieta, może być nie tylko drogą do unormowania masy ciała, ale także może stanowić narzędzie do zapanowania nad dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Właśnie w tym drugim aspekcie niezwykle pomocna okazuje się dieta bogatoresztkowa. Głównym założeniem tego rodzaju diety jest zwiększenie podaży produktów spożywczych bogatych w błonnik pokarmowy, który przyspiesza perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom. Do pokarmów bogatych w błonnik i szczególnie polecanych w diecie bogatoresztkowej należą m.in.: owoce, warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto zrezygnować z białego pieczywa, kasz czy ryżu na rzecz razowego, żytniego czy orkiszowego chleba lub pełnoziarnistych wypieków oraz ciemnego ryżu i kasz. Zalecane jest także spożywanie płatków owsianych, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i mogą stanowić bazowy składnik wielu zdrowych potraw jak np. chlebek bananowy, ciasteczka owsiane czy różnego rodzaju owsianki z dodatkami owoców. Zalecane jest także spożywanie niskokalorycznych owoców i warzyw w dużych ilościach, co prowadzi do zmniejszenia podaży kalorii w ciągu dnia, a co za tym idzie, przyczynia się do redukcji masy ciała. Jednak istnieją również dalekobieżne skutki stosowania tego rodzaju diety. Jest to oczywiście prozdrowotne działanie wspomnianego modelu odżywiania w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych układu pokarmowego, czy też zespołu jelita drażliwego.  

Głównym założeniem tego rodzaju diety jest zwiększenie podaży produktów spożywczych bogatych w błonnik pokarmowy, który przyspiesza perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom. Do pokarmów bogatych w błonnik i szczególnie polecanych w diecie bogatoresztkowej należą m.in.: owoce, warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto zrezygnować z białego pieczywa, kasz czy ryżu na rzecz razowego, żytniego czy orkiszowego chleba lub pełnoziarnistych wypieków oraz ciemnego ryżu i kasz. Zalecane jest także spożywanie płatków owsianych, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i mogą stanowić bazowy składnik wielu zdrowych potraw jak np. chlebek bananowy, ciasteczka owsiane czy różnego rodzaju owsianki z dodatkami owoców. Zalecane jest także spożywanie niskokalorycznych owoców i warzyw w dużych ilościach, co prowadzi do zmniejszenia podaży kalorii w ciągu dnia, a co za tym idzie, przyczynia się do redukcji masy ciała. Jednak istnieją również dalekobieżne skutki stosowania tego rodzaju diety. Jest to oczywiście prozdrowotne działanie wspomnianego modelu odżywiania w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych układu pokarmowego, czy też zespołu jelita drażliwego.