Matylda Kozakiewicz (@segritta) chwali się, że wśród jej znajomych panuje opinia, że robi najlepszą kawę pod słońcem. Popularna blogerka blogerka żartuje, że ” z tym trzeba się urodzić.” Oczywiście od razu dodaje, że to nieprawda, wystarczy znać odpowiednie receptury, które w jej rodzinie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Blogerka postanowiła podzielić się nimi ze swoimi fanami. Oto one:

  • Podstawowa kawa z mlekiem

Do zrobienia tej kawy Matylda Kozakiewicz (@segritta) używa wyciskarki kawowej typu Bodum, w której mieloną kawę zalewa wrzątkiem i przed upływem 30 sekund ją przeciska. Tak zaparzoną kawę przelewa do kubka. Wyciskarkę następnie myje i spienia w niej podgrzane mleko. Mleko przelewa do kawy. Według blogerki tak zaparzona kawa ma mniej goryczy, i nie trzeba jej słodzić.

  • Cafe Segritta

Matylda Kozakiewicz (@segritta) chwali się, że tak przygotowana kawa serwowana jest tylko w Ente Cafe i u niej w domu. Przygotowuje się ją w ten sam sposób co podstawową kawę z mlekiem, ale na koniec dolewa się do niej 50 ml likieru Bayleys.

Badas Coffe

Pod tą nazwą kryje się po prostu podwójne espresso z gałką lodów waniliowych.